Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia, jakość i wykorzystanie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Program studiów podyplomowych:
Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia – jakość i wykorzystanie
Nazwa jednostki prowadzącej studia: Wydział Ogrodnictwa i Biotechnologii
Nazwa studiów podyplomowych: Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia – jakość i wykorzystanie
Przypisanie do poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji: Program studiów przypisany jest do 7 poziomu PRK
Czas trwania studiów: 2 semestry
Liczba ECTS: 30
Opis osób/grupy odbiorców, dla których dedykowane są studia podyplomowe:
Studia adresowane są do osób pragnących pogłębić wiedzę na tematy związane z uprawą iwykorzystaniem roślin leczniczych oraz o wysokiej aktywności biologicznej w profilaktyce zdrowotnej oraz z oceną ich jakości i technologią obrotu handlowego. Studia mogą zainteresować osoby pragnące założyć firmę zajmującą się produkcją, przechowywaniem, obrotem i przetwórstwem roślin leczniczych i prozdrowotnych. Tematyka studiów może także zainteresować osoby o nastawieniu hobbystycznym, pragnące poszerzyć swoją wiedzę na temat ciekawych gatunków roślin i substancji roślinnych wpływających pozytywnie na kondycję człowieka i dobre samopoczucie.
Wymagane kwalifikacje poprzedzające:
Słuchaczami studiów mogą być osoby posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.
Krótka charakterystyka studiów podyplomowych:
Program studiów obejmuje m.in. następujące zagadnienia: towaroznawstwo roślin prozdrowotnych i leczniczych z elementami biologii i metod uprawy, metody przechowywania, pakowania i konserwacji surowców roślinnych, znaczenie produktów roślinnych w diecie, metody oceny jakości surowców roślinnych, egzotyczne rośliny lecznicze, charakterystyka leków roślinnych i zasady obrotu nimi, farmakognozja, elementy farmakologii, anatomii i fizjologii człowieka, aromaterapia roślinna, zasady udzielania pierwszej pomocy oraz zagadnienia bezpieczeństwa żywności z uwzględnieniem zasad HACCP. Program studiów uwzględnia tematykę kursu z zakresu towaroznawstwa zielarskiego, wymaganą do uzyskania kwalifikacji niezbędnych do prowadzenia sklepów zielarsko-medycznych zgodnie z Rozporządzeniem Min. Zdrowia z dn. 2 lutego 2009 r. Zajęcia są prowadzone przez specjalistów z SGGW w Warszawie oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia praktyczne są prowadzone w laboratoriach oraz w terenie. Zajęcia odbywają się od października do czerwca, w cyklu 12 zjazdów sobotnio-niedzielnych.
Ogólna charakterystyka efektów uczenia się:
Słuchacz studiów podyplomowych osiąga między innymi następujące efekty uczenia się: nabywa wiedzę na temat wymagań uprawowych i właściwości roślin prozdrowotnych i leczniczych uprawianych i pozyskiwanych ze stanowisk naturalnych; nabywa wiedzę na temat obrotu produktami zielarskimi, ich standaryzacji, regulacji prawnych; zaznajamia się z podstawami metod uprawy i przechowywania roślin prozdrowotnych i zielarskich; zaznajamia się z podstawami farmakognozji, farmakologii, fizjologii człowieka w celu umiejętnego doboru i stosowania produktów roślinnych; nabywa umiejętność rozpoznawania najważniejszych roślin leczniczych i prozdrowotnych, oceny ich cech użytkowych, doboru terminu zbioru, doboru metod konserwacji; nabywa umiejętność posługiwania się standardowymi metodami analizy jakości surowców roślinnych.
Warunki i tryb rekrutacji na studia podyplomowe
Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń i złożenia kompletnych dokumentów.
Termin rekrutacji – 30 września
Wymagane dokumenty:
– podanie o przyjęcie na studia,
– ankieta osobowa,
– odpis lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów uprawniających do podjęcia kształcenia na studiach podyplomowych. W przypadku ukończenia uczelni wyższej za granicą kandydat składa oryginał dyplomu oraz jego tłumaczenie na język polski potwierdzony przez upoważnione instytucje, a także dokument potwierdzający nostryfikację dyplomu lub zaświadczenie o zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego.
– dowód wpłaty za studia, co najmniej za pierwszy semestr w przypadku płatności w 2 ratach, lub wpłaty całości w przypadku opłaty jednorazowej.
Termin składania dokumentów – do 30 września
Maksymalna liczba miejsc – 32
Minimalna liczba osób do uruchomienia edycji – 25
Opłata: 4 500 zł łącznie za oba semestry, płatne w dwóch ratach po 2 250 zł na dwa tygodnie przed rozpoczęciem każdego semestru
Termin pierwszego zjazdu – połowa października
Dokumenty należy składać w terminie do 30 września za pośrednictwem poczty tradycyjnej listem poleconym na adres: Dziekanat Wydziału Ogrodnictwa i Biotechnologii, SGGW w Warszawie, ul. Nowoursynowska 166, 02-787 Warszawa
Przyjęcie na studia następuje po łącznym spełnieniu wymogów rekrutacji i dokonaniu wpłaty za studia oraz przesłaniu jej potwierdzenia do Kierownika studiów najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem studiów. Na uzasadniony wniosek słuchacza, złożony przed wymaganym terminem płatności, Dziekan może odroczyć termin płatności lub rozłożyć płatność na raty.
Tryb i warunki ukończenia studiów podyplomowych (na zasadach określonych w Regulaminie Studiów Podyplomowych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie):
– zaliczenie wszystkich przedmiotów realizowanych na studiach,
– zdanie egzaminu końcowego z materiału przedstawionego w czasie trwania studiów z wynikiem co najmniej dostatecznym,
– wykonanie i obrona pracy dyplomowej na egzaminie końcowym z wynikiem co najmniej dostatecznym.
Szczegółowe zasady przygotowania, złożenia i obrony pracy dyplomowej oraz egzaminu końcowego:
1. Praca dyplomowa wykonywana jest przez uczestnika studiów pod kierunkiem osoby wybranej przez Kierownika studiów spośród grona wykładowców z uwagi na kompetencje w zakresie wybranego tematu pracy.
2. Tematy prac wybrane przez studenta zatwierdza Kierownik studiów podyplomowych.
3. Uczestnik studiów powinien wybrać temat pracy dyplomowej w okresie pierwszego semestru zajęć.
4. Praca dyplomowa stanowi przegląd literatury.
5. Termin złożenia pracy dyplomowej – najpóźniej tydzień przed egzaminem końcowym.
6. Obrona pracy dyplomowej następuje w trakcie egzaminu końcowego przed komisją powołaną przez Dziekana Wydziału na wniosek Kierownika studiów podyplomowych.
7. Termin egzaminu końcowego ustala Kierownik studiów podyplomowych w planie zajęć. Egzamin odbywa się nie wcześniej niż tydzień po terminie ostatniego zjazdu, w czerwcu. Osoby, które nie zdadzą egzaminu w pierwszym terminie, mogą przystąpić do egzaminu w drugim terminie wyznaczonym przez Kierownika studiów, nie później niż do 30 września.
8. Ocena końcowa ze studiów, wystawiona przez Komisję Egzaminacyjną, jest średnią arytmetyczną z oceny z egzaminu końcowego oraz oceny za pracę dyplomową.
9. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego jest zaliczenie wszystkich przedmiotów realizowanych na studiach podyplomowych. Zaliczenie przedmiotu odbywa się w formie pisemnej – testowej. Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie minimum 50% punktów za test.
Sylabusy_podyplomowe Anatomia 2020
Sylabusy_podyplomowe Aromaterapia 2020
Sylabusy_podyplomowe Dietetyka 2020
Sylabusy_podyplomowe Farmakognozja 2020
Sylabusy_podyplomowe Farmakologia 2020
Sylabusy_podyplomowe Leki roslinne 2020
Sylabusy_podyplomowe Ocena jakosci 2020
Sylabusy_podyplomowe Pierwsza pomoc 2020
Sylabusy_podyplomowe Praca dyplomowa 2020
Sylabusy_podyplomowe Przechowywanie 2020
Sylabusy_podyplomowe Towaroznawstwo 2020
Sylabusy_podyplomowe Zarzadzanie jakoscia 2020
ROŚLINY I SUROWCE ROŚLINNE DLA ZDROWIA – jakość i wykorzystanie
Program studiów uwzględnia tematykę kursu z zakresu towaroznawstwa
zielarskiego, wymaganą do uzyskania kwalifikacji niezbędnych do
prowadzenia sklepów zielarsko-medycznych, zgodnie z Rozporządzeniem Min.
Zdrowia z dn. 2 lutego 2009 r.
Kierownik Studiów:
prof. Marek Gajewski
tel: +48 606 609 456
e-mail: marek_gajewski@sggw.pl
pobierz informator:
http://krwil.pl/download/Studia_podyplomowe_Rosliny_i_surowce_roslinne_dla_zdrowia_IX.pdf
strona studów:
http://krwil.sggw.pl/index.php?section=didactics&subsection=subject_view&p=54