Student Ogrodnictwa reprezentantem Polski na Mistrzostwa Europy!

środa 25.05.2016

Student Ogrodnictwa reprezentantem Polski na Mistrzostwa Europy!

1

Student naszego Wydziału – Kamil Lutostański – ponownie został Mistrzem Polski we florystyce w kategorii juniorów a tym samym reprezentantem Polski na Mistrzostwa Europy.

W dniach 27 – 29 kwietnia 2016 roku w ramach Festiwalu Kwiatów i Sztuki na Zamku Książ w Wałbrzychu odbyły się II Florystyczne Mistrzostwa Polski, czyli krajowe eliminacje do Mistrzostw Europy organizowane przez Stowarzyszenie Florystów Polski. Mistrzostwa były miejscem dla florystów, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności, pokazać swój kunszt i kreatywność. Patronat nad Mistrzostwami objęła Międzynarodowa Organizacja Florystyczna – Florint (International Florist Organisation – Florint). Uczestnicy biorący udział w Mistrzostwach mieli możliwość wywalczyć miejsce w międzynarodowych zawodach organizowanych przez Florint (dla seniorów – Europa Cup 2020 i juniorów – Eurofleurs 2017).

Tematem przewodnim II Florystyczne Mistrzostwa Polski było „Święto kolorów”. Mistrzostwa były podzielone na dwie kategorie wiekowe:
• kat. senior – floryści w wieku powyżej 24 lat,
• kat. junior – floryści od 16 do 24 lat.
Możliwość zaprezentowania swoich florystycznych umiejętności ponownie wykorzystał student Ogrodnictwa – Kamil Lutostański, który startował w kategorii juniorów.
Kandydaci do mistrzowskiego tytułu rywalizowali wykonując:
• Dużą formę (instalację) florystyczną pt. Kolory wykute w skale,
• Bukiet wiązany w ręku pt. „…jak feniks z popiołu…”,
• Bukiet ślubny/dekorację Panny Młodej pt. Kolorowy ślub o zmroku,
• Niespodziankę nr 1 – nasadzenie z roślin doniczkowych.
Seniorzy poza ww. zadaniami mieli do wykonania Niespodziankę nr 2.
Kamil zajął pierwsze miejsca w każdej z poszczególnych „konkurencji”, dzięki czemu wywalczył tytuł Mistrza Polski 2016 we florystyce w kategorii juniorów. W nagrodę otrzymał Puchar od SFP oraz nagrody rzeczowe od firmy Oasis. Prace, które zaprezentował podczas Mistrzostw pokazywały dużą znajomość materiału roślinnego, wyczucie formy i przestrzeni oraz umiejętność doboru kolorów. W wyniku tychże Mistrzostw Kamil został oficjalnym reprezentantem Polski na Mistrzostwa Europy dla młodych florystów – Eurofleurs 2017 (European Championship for Young Florists – Eurofleurs 2017). Mistrzostwa Europy we florystyce odbywają się co 4 lata. Najbliższe odbędą się najprawdopodobniej we wrześniu 2017 roku w Belgii.
Zawodników oceniali Międzynarodowi Sędziowie Sztuki Florystycznej: Simon Ogrizek (Słowenia), Marios Vallianos (Grecja), Grażyna Korzekwa (Polska), Mariola Miklaszewska (Polska), Karolina Ładyżyńska-Skrzypek (Polska). Prace konkursowe oceniane były wg reguł ustalonych przez Międzynarodową Organizację Florystyczną – Florint. Przy ocenie brane były pod uwagę: technika, kompozycja, pomysł/kreatywność i kolorystyka.
Gratulujemy Panu Kamilowi osiągnięć i trzymamy kciuki za kolejne!

Prace Kamila Lutostańskiego na Mistrzostwach Florystyki