Nasz student Międzynarodowym Mistrzem Polski we florystyce!

piątek 1.04.2016

Nasz student Międzynarodowym Mistrzem Polski we florystyce!

Kamil Lutostański – student Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu został Międzynarodowym Mistrzem Polski we florystyce w kategorii juniorów.

W dniach 24 – 26 lutego 2016 roku w ramach Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się IX Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski, organizowane przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO) oddział Poznański. Dla polskich i zagranicznych florystów Mistrzostwa były okazją do zaprezentowania umiejętności i kreatywności w interpretacji tematów konkursowych. Mistrzostwa były podzielone na dwie kategorie wiekowe: Senior – floryści w wieku powyżej 24 lat, oraz Junior – floryści do 24 lat.

Możliwość zaprezentowania swoich florystycznych umiejętności wykorzystał student Ogrodnictwa – Kamil Lutostański, który startował w kategorii juniorów.

Kandydaci do mistrzowskiego tytułu rywalizowali wykonując:

• Stół dla wielbicieli muzyki inspirowany „Fantazją faustowską” Henryka Wieniawskiego (ten kompozytor i jego twórczość były tematem przewodnim Mistrzostw),
  • Bukiet ślubny/ozdobę ślubną dla Panny Młodej,
  • Niespodziankę.

Seniorzy poza ww. zadaniami mieli do wykonania instalację florystyczną: „Henryk Wieniawski – poeta skrzypiec”.

Pan Kamil zajął pierwsze miejsca w każdej z poszczególnych „konkurencji”, dzięki czemu wywalczył tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w kategorii juniorów. W nagrodę otrzymał Puchar od SITO oraz Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofa Jurgiela. Prace, które zaprezentował nasz student pokazywały dużą znajomość materiału roślinnego, wyczucie formy i przestrzeni.

Mistrzostwa oceniali Międzynarodowi Sędziowie Sztuki Florystycznej: dr inż. Piotr Salachna, dr hab. Agnieszka Krzymińska, Magdalena Birula-Białynicka oraz Anna Nizińska. Prace konkursowe oceniane były wg reguł ustalonych przez Międzynarodową Organizację Florystyczną – FLORINT (International Florist Organisation). Przy ocenie brane były pod uwagę: technika, kompozycja, idea/kreatywność i kolorystyka.

Gratulujemy naszemu studentowi  Panu Kamilowi Lutostańskiemu osiągnięć i życzymy kolejnych!